حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی

در عصر دیجیتال بعد‌از ظهور شبکه‌های اجتماعی موضوعی که جنجال زیادی برپا کرده حریم خصوصی افراد است. چگونه می‌توان از حریم خصوصی و اطلاعات خود نگهداری کرد؟ چه کسی به پروفایل‌های کاربری ما دسترسی دارد؟

در این بین ما یک موضوع مهم را نادیده می‌گیریم که مرز به اشتراک گذاری اطلاعات کجاست؟‌تا به اشتراک‌گذاری ویدیوها، تصاویر کودکانمان در شبکه های اجتماعی. در دهه اخیر به طور فزاینده ای این موضوع به یک هنجار تبدیل شده است که جزئیات مربوط به زندگی روزانه کودک در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.

معمولاً از اولین قدم برداشتن‌ها، غذا‌خوردن‌ها و حرف‌ها ثبت‌هایی در شبکه‌‌های اجتماعی مشاهده می‌شود. با این حال، قبل از اینکه جزئیات زندگی کودک خود را به اشتراک بگذارید این دو پرسش مطرح است که باید از خودمان بپرسیم:

حریم-خصوصی-کودکان-در-فضای-مجازی

این برای چه کسی است؟

معمولاً در گذشته برای ثبت لحظات شیرین کودک از آن‌ها تصاویر و ویدیوهایی تهیه می‌شد تا در آینده برای به‌یادآوری آن روز های خوش و مروری بر خاطرات باشد اما در چند ساله اخیر بیشتر مرسوم است برای کودکان صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌شود و تصاویر آنها بین گروهی از دوستان، آشنایان و حتی افراد غریبه که می‌توانند بین یک تا صدها هزار نفر باشند.
مشکلی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که والدین در این تصاویر نیستند و یا اگر هستند هردو کنار هم نیستند به این دلیل که یک نفر از آن‌ها در حال گرفتن تصویر و ویدیو است.
توصیه می‌کنم در ثبت این لحظات وقفه ای داشته باشید و این سوال را مطرح کنید که این لحظه را ثبت می‌کنم که در آینده مروری بر خاطرات باشد یا برای ایجاد محتوایی در فضای مجازی این کار را انجام می‌دهم؟

حریم-خصوصی-کودکان-در-فضای-مجازی

آیا این اشتراک‌گذاری به نفع فرزند شماست؟

قبل از انشار یک مطلب در رابطه به فرزند خود این سوال را از خود بپرسید که آیا این کار به نفع فرزند شماست؟
شاید در آینده که فرزند شما کمی بزرگ‌تر شد ناراحت از این باشد که تصاویر او در فضای مجازی قرار داده شده است.
به این موضوع باید توجه داشت که فرزندان هر‌چند خردسال حریم خصوصی دارند و باید به حریم خصوصی و برای زندگی آنان اهمیت قائل شد.
اگر از فرزند خود استفاده ابزاری می‌کنید برای تبلیغات و یا این که منبع درآمدی باشد توجه داشته باشید که ممکن است در آینده موجب خجالت او در محیط دوستانه او شود.

به طور کلی باید کودکان از دوران کودکی خود لذت ببرند بهتر است ما هم در کنار آن‌ها از این لحظات لذت ببریم تا این‌که تماماً دوربین به دست در مقابل و یا پشت سر آن‌ها باشیم به یاد داشته باشید آنان فرزندان ما هستند و ما تمام تلاشمان برای زندگی بهتر آن‌هاست پس بهتر است در یک‌دیگر از زندگی خود لذت ببریم.

از نظر شما استفاده ابزاری از کودکان برای کسب درآمد کاری اخلاقی ست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

لوگو پین شو - ردیابی گوشی

پین‌شو یک نرم‌افزار کاربردی برای ردیابی افراد بدون اینترنت است.
مشاوره و پشتیبانی:
051-4225-6641
051-4321-5000
0902-4040-897

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *