رقیب بیت‌کوین: معرفی رقبای جدی بیت کوین

بیت‌کوین، ارز دیجیتال، ماینینگ، رمز ارز، این‌ها کلماتی هستند که این روزها زیاد می‌شنویم و اخبار داغ، حول آنها می‌چرخد. اگر بگوییم ارز دیجیتال، ذهن همه به سمت بیت‌کوین می‌رود اما این غول دنیای رمز ارزها رقبای بزرگ دیگری نیز دارد. درست است که هیچ کدام از آنها به پای بیت‌کوین نمی‌رسند ولی به هر حال به عنوان رقیب بیت‌کوین شناخته می‌شوند. با معرفی بزرگ‌ترین رقبای بیت‌کوین همراه پین‌شو باشید.

در ابتدا لیستی از ارز‌های دیجیتالی که قصد معرفی‌شان را داریم، قرار می‌دهیم تا از نامفهوم بودن متن جلوگیری کنیم.

 • اتریوم (Ethereum) (ETH)
 • بیت‌کوین کش BCH
 • ترون
 • ریپل
 • EOS
 • لایت کوین
 • اتریوم کلاسیک
 • نئو
 • سکه باینانس
 • کاردانو

اتریوم

اتریوم

اتریوم در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین بنیان گذاری شد. هدف اتریوم، بهبود بخشیدن به بیت‌کوین با معرفی یک زبان برنامه نویسی در یک بلاک چین بود. اتریوم به عنوان معروف و بزرگترین رقیب بیت‌کوین فعالیت می‌کند. اتریوم در حال حاضر قیمتی معادل ۲۴۳.۹۲ دلار دارد که در مقایسه با سال گذشته ۴۲/۰۳ درصد کاهش داشته است. بعد از بیت کوین، اتریوم محبوب‌ترین ارز دیجیتال است. اتریوم اصلی‌ترین رقیب بیت‌کوین است.

اتریوم در واقع یک ارز دیجیتال و همچنین یک بستر محاسبات غیر متمرکز است.

بیت‌کوین کش

بیت کوین کش

این ارز دیجیتال در یکم ماه اوت سال ۲۰۱۷ به وجود آمد. بیت کوین کش در ابتدا جزء زنجیره بلاک‌چین بیت‌کوین بود اما در سال ۲۰۱۷ با تغییر سایز بلاک‌ها و تغییر در کدها بیت‌کوین کش به وجود آمد. به این تغییر hard fork می‌گویند.

بیت‌کوین کش سرعت تراکنش بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارد و همچنین هزینه تراکنش کمتری دارد. از این رو می‌تواند به خوبی نقش رقیب بیت‌کوین را بازی کند.

این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله قیمتی برابر با ۲۸۶.۷۶ یورو دارد که در مقایسه با یک سال گذشته کاهشی ۵۰/۲۳ درصدی داشته است.

ترون

ترون

ترون یک پلتفرم بلاک چین است که زیرساخت یک اکوسیستم غیرمتمرکز را ایجاد می‌کند. ترون توسط جاستین سان (Justin Sun) ایجاد شد. اولین اپلیکیشن او با نام پیوو (Peiwo) بر روی این شبکه راه‌اندازی شد. پیوو یک برنامه پولی برای چت است. ترون به دنبال گسترش بازار انواع نرم افزارهای غیرمتمرکز محتوای دیجیتال است و می‌خواهد ایجاد و انتشار این نرم افزارها را ساده‌تر سازد. برای استفاده از شبکه بلاک چین ترون باید از توکن ویژه آن که با نماد TRX نمایش داده می‌شود استفاده کرد.

یکی از موانع در برابر گسترش فناوری بلاک چین، دشواری یادگیری کار با آن برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان است. ترون قصد دارد این فرآیند را ساده‌تر ساخته و امکان غیر متمرکزسازی پلتفرم‌های کنونی و ایجاد نرم افزارهای توزیع شده را آسان‌تر کند.

عملکرد شبکه ترون مشابه عملکرد سایر شبکه‌های محتواست. پدیدآورندگان محتوا به تولید انواع محتوا و توزیع آن بر روی این شبکه می‌پردازند و مصرف‌کنندگان نیز این محتوا را خریداری می‌کنند. سایر نرم افزارها نیز می‌توانند از این مزایا استفاده کنند. ارزش ارز دیجیتال ترون (TRX) نیز تا حد زیادی به اجرا شدن کدهای درون شبکه ترون بستگی دارد.

در واقع شما می‌توانید در شبکه Tron محتوا تولید کنید و بدون وجود واسطه، از خوانندگان متن، ارز ترون را دریافت کنید.

ترون در حال حاظر ارزش بازاری برابر با ۱/۳۰۰ میلیارد یورو دارد و قیمت آن ۰.۰۱۹۵ یورو است.

ریپل

ریپل

شبکه پرداخت ریپل (RippleNet) و ارز دیجیتال ریپل (Ripple XRP) در سال ۲۰۱۲ معرفی شدند و دیگر رقیب بیت‌کوین هستند. ریپل نت به بانک‌ها و موسسات بزرگ متصل می ‌شود و انتقال پول یا سایر دارایی‌ها را می توان در بستر شبکه انجام داد. تمام تراکنش‌ها در دفتر غیرمتمرکز ریپل (XRP Ledger) ثبت می شوند.

ارز ریپل یا به اختصار XRP، ارز مورد استفاده برای انجام تراکنش‌ها در شبکه ریپل است. ریپل به منظور تسهیل پرداخت های آنلاین به وجود آمد. هر تراکنش در ریپل حداکثر پس از فقط چهار ثانیه انجام می شود. برای مقایسه، بهتر می توان سرعت تراکنش‌ها را با شبکه اتریوم و بیت کوین مقایسه کرد. در اتریوم انجام یک تراکنش حداقل دو دقیقه طول می‌کشد. در بیت کوین این زمان ممکن است نسبت به ترافیک شبکه تا بیش از پنج ساعت هم برسد. در سیستم های سنتی شاید پرداخت‌ها فوری به نظر برسد، اما در واقع انتقال پول اصلی بین بانک‌ها، سه الی هفت روز زمان نیاز دارد.

در واقع هدف ریپل، انجام تراکنش‌های مالی به صورت سریع و با کارمزد بسیار کم است. گفته می‌شود این شرکت قصد دارد در آینده جایگزین شبکه swift شود.

قیمت ریپل در حال حاظر ۰.۳۱۱۶۵۳ دلار است.

EOS

eos

این روزها بلاک چین ایاس (EOS) به منظور تبدیل شدن به یک سیستم عامل غیرمتمرکز برای پوشش انبوهی از برنامه‌های غیرمتمرکز، به شدت درحال توسعه است.

این به نظر بسیار خوب و جالب است، اما آنچه که واقعا جلب توجه کرده، دو ادعای زیر است:

 • آنها می‌خواهند تا کارمزدهای تراکنش‌ها را برای همیشه حذف کنند.
 • آنها مدعی هستند که پلتفرم آن‌ها خواهد توانست میلیون‌ها تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

قیمت این ارز دیجیتال ۳.۴۰ یورو است که در مقایسه با سال گذشته با کاهش ۴۷/۸۵ درصدی روبه‌رو شده است.

لایت کوین

لایت کوین

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد.

همانند بیت کوین، امنیت شبکه لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های لایت کوین حدوداً چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است. مانند بیت کوین،‌ لایت کوین هم محدود است با این فرض که برخلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل تولید شدن است، لایت کوین تا ۸۴ میلیون واحد استخراج خواهد شد.

قیمت “لایت کوین” در حال حاظر ۷۰.۸۸ یورو است که برخلاف دیگر ارزهای معرفی شده، دارای رشدی برابر با ۱۴/۳۴ درصد در سال گذشته بوده است.

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک

این ارز در واقع ریشه در همان اتریوم دارد. در اوایل عرضه اتریوم، اتفاق بدی افتاد. یک نرم‌افزار «DAO» که مهم‌ترین برنامه در بستر اتریوم محسوب می‌شد؛ هک شد و ۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست صاحبان آن رفت.

این هک شدن باعث شد مردم اعتماد خود نسبت به اتریوم را از دست بدهند و اتریوم با کاهش قیمت شدیدی مواجه شود.

پس از این اتفاق، جامعه اتریوم برای جلوگیری از کاهش قیمت بیشتر، کدهای اتریوم را آپدیت کردند و تغییراتی در آن به وجود آوردند. از آنجایی که بیشتر کاربران با این به‌روزرسانی موافق بودند، اتریوم آپدیت شد. اما عده‌ای هم موافق به‌روزرسانی نبودند. آنها به نسخه قبل اتریوم اعتقاد داشتند و به دلیل به‌روزرسانی اتریوم، آنها اتریوم قبل از به‌روزرسانی را تبدیل به یک ارز دیگر کردند.

اتریوم کلاسیک، در واقع همان اتریوم قبل از به‌روزرسانی است.

نئو «NEO»

نئو

نئو نیز یک رقیب بیت‌کوین دیگر است. طبق چیزی که در وب‌سایت رسمی این ارز دیجیتال نوشته شده است، نئو یک پروژه بلاک چینی است که توسط یک بنیاد غیرانتفاعی توسعه یافته است. این پروژه از فناوری بلاک چین و هویت دیجیتال برای دیجیتالی سازی دارایی‌ها، مدیریت خودکار دارایی‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و تحقق «اقتصاد هوشمند» با توزیع جمعی بهره برده است.

در واقع نئو یک پلتفرم و شبکه بزرگ است و واحد ارزی NEO فقط جزئی از این شبکه است.

هدف اصلی نئو این است که شبکه توزیع شده نئو یک اقتصاد هوشمند را ایجاد کند.

نئو توسط شرکت OnChain واقع در شانگهای چین توسعه داده شد. تحقیقات در مورد نئو از سال ۲۰۱۴ آغاز شد.

پروژه Neo که ابتدا با نام انت شبرز شناخته شده بود، توسط دو جمع سپاری جذب سرمایه کرد. نخستین جمع سپاری در اکتبر ۲۰۱۵ به مدت ۱۰ روز ادامه داشت که طی آن ۱۷.۵ میلیون توکن نئو به ارزش ۵۵۰،۰۰۰ دلار فروخته شد. در جمع سپاری دوم، ۲۲.۵ میلیون توکن به قیمت ۴.۵ میلیون دلار به فروش رفت.

نئو قصد ایجاد یک اقتصاد هوشمند را در سراسر جهان دارد که تمام مسائل اقتصادی روزمره را پوشش دهد. سه جزء اصلی این اقتصاد هوشمند عبارتند از:

 • دارایی‌های دیجیتال
 • هویت دیجیتال
 • قرارداد هوشمند

خب! مانند سایر ارزها بیایید تا قیمت این رمز ارز را هم مورد بررسی قرار دهیم. نئو در حال حاضر ۹.۴۱ یورو قیمت دارد که در مقیاس یک ساله ۵۹.۹۷% ضرر داشته است.

سکه باینانس

سکه باینانس

این ارز دیجیتال روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است و سازنده آن صرافی بزرگ binance است. این صرافی یک سکه دیجیتال ایجاد کرده است که با استفاده از این سکه‌ها می‌توانید از سایت binance خرید کنید.

خرید با سکه باینانس از این صرافی باعث می‌شود تا کارمزد با ۵۰ درصد تخفیف محاسبه شود. البته این تخفیف‌ها سالانه کم می‌شوند.

قیمت این سکه ۲۲.۳۸ یورو است که در مقایسه با سال گذشته رشدی برابر با ۱۴۶.۷۹ درصد داشته است!

کاردانو رقیب بعدی بیت‌کوین

کاردانو

به آخرین رقیب بیت‌کوین معرفی شده در این مقاله می‌رسیم.

کاردانو یک پروژه عمومی blockchain و cryptocurrency است که به طور کامل متن‌باز است. کاردانو در حال توسعه یک پلت فرم هوشمند قراردادی است که به دنبال ارائه ویژگی های پیشرفته تر از هر پروتکلی است که قبلا توسعه یافته است. این نخستین پلت فرم بلاک‌چین است که از یک فلسفه علمی و یک رویکرد مبتنی بر تحقیق، تکامل یافته است. تیم توسعه شامل یک گروه بزرگ جهانی مهندسان و پژوهشگران متخصص است

این توضیحی بود که وب‌سایت این ارز دیجیتال درباره خود گفته بود. بیایید قیمت آن را هم بررسی کنیم.

قیمت کاردانو ۰.۰۵۰۷ یورو است. این ارز هم کاهشی ۵۵/۴۸ درصدی در مقیاس سالانه داشته است.

کلام آخر

رقیب‌های بیت‌کوین خیلی زیاد هستند و گفته می‌شود که تا ۲۴ هزار رمز ارز وجود دارند، به طوری که شرکت‌های بزرگی مانند فیسبوک و تلگرام هم به فکر طراحی ارز دیجیتال خود هستند. اما این روزها بازار این ارزهای دیجیتال حسابی داغ است. اما به نظر شما این شلوغی و داغ بودن بازار ادامه خواهد داشت؟ نظر شما در مورد قانونی یا قانونی نبودن آنها چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

لوگو پین شو - ردیابی گوشی

پین‌شو یک نرم‌افزار کاربردی برای ردیابی افراد بدون اینترنت است.
مشاوره و پشتیبانی:
051-4225-6641
0902-4040-897

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *