چرا باید گوشی را هنگام پرواز در حالت هواپیما قرار دهیم؟

گوشی موبایل زمانی از اشیای ممنوعه در هواپیما بود و فقط در حالت خاموشی می توانست وارد هواپیما شود اما مگر در چند ساله اخیر چه بر سر موبایل ها آمده که میتوانند در هواپیما هنگامی که در حالت هواپیما قرار دارند از اینترنت هم استفاده کنند. اخیرا هم خبری منتشر شد که در بعضی هواپیما های آمریکن ایرلاینز اینترنت ارائه می‌شود.اما واقعا چرا باید از حالت پرواز استفاده کنیم؟

قبل از پاسخ به این سوال باید ببینیم که آیا موبایل ها در پرواز قادر به اتصال به اینترنت هستند؟

آنتن موبایل

موبایل ها برای اینکه تماسی برقرار کنند یا به اینترنت متصل شوند باید با برج های مخابراتی ارتباط برقرار کنند. هرکدام از این برج‌ها هم  محدوده‌ی 80 کیلومتری را پوشش می‌دهند. در هواپیما به دلیل سرعت بالا و ارتفاع زیاد موبایل ها مجبورند برای متصل باقی ماندن، بارها و بارها  بین این برج ها جابه جا شوند و برای این جا به جا شدن، سیستم موبایل محاسبات پیچیده‌ای را انجام می‌دهد. این تکرارهای سریع باعث ایجاد مشکلات زیادی در سیستم های پیچیده شبکه موبایلی می‌شود و به همین دلیل است که توصیه می‌شود در حین پرواز از حالت هواپیما استفاده شود.

آیا حالت هواپیما ضرری ایجاد می‌کند؟

حالت هواپیمای گوشی

افراد زیادی اعتقاد دارند که روشن بودن گوشی در هواپیما می تواند منجر به سقوط هواپیما شود و شارژ کردن موبایل در هواپیما نیز عمل خطرناکی تلقی می شود. البته که شاید قرار ندادن موبایل در حالت هواپیما (که باعث قطع ارتباط با شبکه مخابراتی می شود) باعث ایجاد اختلال در شبکه مخابراتی هواپیما شود اما روشن بودن یک یا دو گوشی نمی تواند باعث سقوط هواپیما شود.

به نظر کارشناسان انتشار الکترومغناطیسه از گجت‌های الکترونیکی شخصی باعث ایجاد مشکل در سیستم‌های مخابراتی هواپیما می شود. مخصوصاً گجت‌هایی که امواج رادیویی در محدوده ۸۰۰ تا ۹۰۰ مگاهرتز انتشار می‌دهند. ولی در صورت فعال بودن حالت هواپیما، روشن بودن گوشی یا حتی اتصال آن به وای-فای نیز مشکلی برای هواپیما ایجاد نمی‌کند چون این حالت ارتباط با شبکه‌های مخابراتی را به طور کامل قطع می‌کند و امواج مخرب تولید نمی‌کند.

اکنون مسافران می‌توانند از موبایل خود در حین پرواز استفاده کنند به شرطی که حالت پرواز گوشی در آن فعال باشد. بعضی هواپیمایی ها نیز در هواپیما های خود وای-فای ارائه می دهند که مشکل ارتباط با اینترنت را به کلی برطرف می سازد.

آیا حالت پرواز کاربرد دیگری هم دارد؟

بال هواپیما

اکنون که متوجه شدیم چرا باید از حالت هواپیما استفاده کنیم بد نیست نیم نگاهی به کاربرد‌های دیگر این حالت داشته باشیم :

  • این حالت سرعت شارژ موبایل را افزایش می‌دهد.
  • هنگامی که موبایل شما مشکلی در آنتن دهی دارد ممکن است با خاموش و روشن کردن حالت هواپیما این مشکل برطرف شود.
  • ممکن است گاهی نخواهید تماس و پیامی دریافت کنید مثل هنگام خواب و در اینجاست که حالت پرواز به کمک شما می آید البته در نظر داشته باشید هشدار ها کار خود را خواهند کرد.

چگونه حالت هواپیما را روشن کنیم؟

  1. نوار اعلانات را باز کنید.
  2. نماد هواپیما را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
  3. برای خاموش کردن این حالت می توانید این کار را تکرار کنید.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

لوگو پین شو - ردیابی گوشی

پین‌شو یک نرم‌افزار کاربردی برای ردیابی افراد بدون اینترنت است.
مشاوره و پشتیبانی:
051-4225-6641
0902-4040-897

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • گوناگون
  • چرا باید گوشی را هنگام پرواز در حالت هواپیما قرار دهیم؟