نرم افزار ردیابی کرونا برای پیشگیری از انتشار ویروس

بیش از ۸.۱ میلیون نفر در ایالات متحده آیفون و دستگاه‌های اندروید خود را به ابزار ردیابی کرونا تبدیل کرده‌اند. اما وقتی همسایگان ، همکلاسی‌ها و همکاران ما در یک سیستم نیستند ، این سیستم استفاده چندانی ندارد.

همانطور که می‌دانیم سیستم ردیابی نرم افزاری است که باید در گوشی نصب شده باشد. اگر کسی که مبتلا به کووید ۱۹ باشد در نزدیکی شما و فاصله کم قرار بگیرد گوشی با لرزیدن به شما پیغام می‌دهد. شما باید از آن مکان کمی فاصله بگیرید. اما اینکه کدام شخص دارای کویید ۱۹ است را نشان نمی‌دهد.

سوالات رایج در زمینه استفاده از نرم افزار

لزوم استفاده از نرم افزار ردیابی کرونا برای همه به اثبات رسیده است. تلاش ما برآن بوده که سوالات رایجی که ممکن است در استفاده از نرم افزار برای شما پیش بیاید را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه نرم افزار شخص دارای کووید ۱۹ را تشخیص می‌دهد

با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی از شما تست کووید۱۹ گرفته می‌شود. در صورت مثبت بودن جواب تست یک کد به شما تعلق می‌گیرد. در مرحله بعد کافیست شما کد مربوطه را در نرم افزار وارد کنید.

این سیستم برای آن طراحی شده که اگرکسی در نزدیکی شما با تست مثبت کرونا وجود داشته باشد به شما هشداردهد که از آن مکان فاصله بگیرید. در صورت تماس با شخص آلوده باید حتما آزمایش‌های لازم را انجام دهید. به همین منظورکمپانی‌های اپل و گوگل تکنولوژی “Exposure Notifications” را مختص سیستم عامل خاص خود ایجاد کردند تا تمامی افراد دسترسی به این نرم افزار را داشته باشند.

تصمیم بر ناشناس بودن کاربران و حفظ حریم خصوصی آنها برعهده مقامات بهداشتی در هر کشور واگذار شده است. تاکنون بیش از ۳۰ کشور سیستم Exposure Notifications” را در دسترس مردم خود قرار داده اند.

نرم افزار چگونه کار می کند؟

این فناوری متکی به سیگنال‌های رادیویی برد کوتاه بلوتوث است. نرم افزار از طریق سیستم شناسایی بلوتوث تشخیص می‌دهد دو گوشی در چه فاصله زمانی به اندازه کافی به یکدیگرنزدیک هستند تا شخص احتمال انتقال ویروس را داشته باشد. بیشتر کشورها این تماس نزدیک را حداقل در عرض ۶ فوت (تقریبا معادل ۱۸۳ سانتی متر) برای حداقل ۱۵ دقیقه در روز اندازه گیری می‌کنند.

ممکن است شما در قطار یا یک فروشگاه شلوغ نزدیک یک فرد آلوده قرار گرفته باشید. در این صورت دستگاه به شما هشدار می‌دهد از آن مکان فاصله بگیرید. اما فرد مبتلا را نشان نمی‌دهد. تنها به شما هشدار داده می‌شود مکان شما امن نیست.

وقتی نتیجه آزمایش یک نفر مثبت اعلام می‌شود تمامی کسانیکه اخیرا با وی در تماس بوده‌اند نیز هشدار دریافت می‌کنند. مقامات بهداشتی تصمیم می‌گیرند که افراد چگونه آزمایش بدهند و برای جلوگیری از شیوع چه کاری باید انجام دهند.

کجا و چگونه می توانید از این نرم افزار استفاده کنید؟

در حال حاضر در کشورهایی که نرم افزار را خریداری کرده‌اند قابل اجرا می‌باشد. این نرم افزاری است که باید از طریق سیستم‌های بهداشت و درمانی کشور پشتیبانی و فعال شود. چون سرورهای متفاوتی وجود دارد پس کارکرد این سیستم در هر کشور با کشور دیگر نیز باید کمی متفاوت باشد.

عبور از مرز چه تاثیری بر کارکرد نرم افزار دارد؟

اگر بین مکان‌هایی که فناوری در آنها فعال شده سفر می‌کنید، زیاد نگران نباشید شما می‌توانید در اکثر موارد سیگنال‌های مناسب را دریافت نمایید و به ردیابی کرونا و افراد ناقل آن بپردازید. زیرا فناوری بلوتوث در تمامی نقاط تقریبا دارای سیستم یکسانی است.

امکان اینکه سیستم به درستی عمل نکند وجود دارد؟

بله ، اغلب فن آوری‌ها به رفتار انسان وابسته هستند. بعنوان مثال ممکن است روند تایید کمی متفاوت باشد. گاهی اوقات شخص دارای COVID-19 می‌خواهد به همه اطلاع دهد که از او دور بمانند و وظیفه انسانی خود را انجام داده باشد. در این موارد ردیابی کرونا به درستی انجام می‌شود. اما مواردی هم وجود دارد که شخص کد مربوطه را دریافت نمی‌کند و یا درصورت دریافت آن را به نرم افزار نمی‌دهد. و این باعث ایجاد یک خشم عمومی نسبت به کسانی می‌شود که بیماری خود را مخفی می‌کنند و امکان ردیابی کرونا را از سایرین سلب می‌کنند.

مشارکت چقدر آن را موثر می کند؟

پیش بینی شده که اگر ۶۰% جمعیت از نرم افزار استفاده کنند و اطلاعات درست را وارد نمایند نتایج خوبی حاصل می‌شود اما معروف‌ترین نرم افزارها هم این سطح دسترسی را ندارند. در دانشگاه آکسفورد در اوایل سال جاری به هدف ۶۰ % رسیدند اما بعدا اعلام کردند که با نرخ پایین تر هم می‌شود زندگی را نجات داد.

در ماه سپتامبر تخمین زده شد که در یک ایالت مثلا واشنگتن یک نیروی کار می‌تواند با فرض دریافت۱۵% اعلان بوسیله این سیستم اطلاع رسانی از تماس مستقیم با سایر کارکنان امکان کاهش ۱۱%مرگ و میر را داشته باشد. بعد از فعال شدن این سیستم در ۲۹ نوامبر مشخص شد تنها در طی یک روز حدود ۹% کاهش به ثبت رسید.

تاکنون نیز بیشترین مشارکت در ایالت‌هایی است که کاربران آیفون مجبور نیستند برنامه‌ای را بارگیری کنند و با یک درخواست بازشو از آنها دعوت به رضایت برای ردیابی می‌شود.

چگونه نرم افزار COVID-19 contact tracing را در آیفون فعال کنیم

برای فعال سازی Exposure Notifications در گوشی های آیفون لازم نیست نرم افزار خاصی را فعال کنید . با ما همراه باشید و با توجه به نوع سیستم عامل گوشی خود تنظیمات زیر را انجام دهید:

الف- نحوه فعال سازی نرم افزار در  iOS 13.6.1

 1. وارد بخش Settings در گوشی iPhone خود شوید
 2.  Privacy را انتخاب نمایید
 3. حالا Health را انتخاب نمایید
 4. COVID-19 Exposure Logging را انتخاب کنید
 5. باید مجوز های لازم را به برنامه بدهید
 6. همچنین می توانید گزارش های مربوط به نوردهی را در هر زمان که بخواهید در پایین تنظیمات به صورت دستی حذف کنید
ردیابی کرونا توسط گوشی های آیفون نسخه iOS 13.6.1

ب- نحوه فعال سازی در iOS 13.7 و iOS 14

با استفاده از این نرم افزارها ، کاربران برای استفاده از «Exposure Notifications» مجبور نیستند برنامه خاصی را نصب کنند ، اما برای کارکرد این ویژگی بر اساس محل زندگی شما ، همچنان به پشتیبانی بخش بهداشت محلی نیاز است. ردیابی تماس هنوز به طور پیش فرض خاموش است

 1. بخشSettings در iPhone خود را باز کنید
 2.  قسمت Exposure Notifications که در بالای قسمت باتری قرار دارد را انتخاب نمایید
 3. در این قسمت ردیابی تماس (اعلان های Exposure Notifications در حالت عادی خاموش هستند )
 4. بر قسمت Turn on Exposure Notifications  کلیک کنید تا در منطقه شما فعال شود
 5. فقط در صورتی می توانید از این ویژگی استفاده کنید که یک مقام بهداشت محلی آن را در دسترس قرار داده باشد
 6. اگر نمی‌خواهید بدانید در چه زمانی ردیابی تماس در منطقه شما موجود است، می توانید ” Availability Alerts” را فعال کنید

نحوه فعال سازی نرم افزار NHS در اندروید

در سیستم عامل‌های اندروید شما باید نرم افزار را از play google دانلود نمائید سپس تنظیمات زیر رانجام دهید.

 1. بعد از نصب و باز کردن نرم افزار روی دکمه continue کلیک کنید (ما صفحه را اسکرول کرده تا شما بتوانید توضیحات کامل را ببینید)
 2.  در صفحه بعد از شما میخواهد سن خود را از میان بازه‌های نمایش داده شده انتخاب کنید. (بالای ۱۶ سال سن دارید یا کمتر)
 3. در پنجره بعد درمورد حریم خصوصی به شما توضیح می‌دهد که مشخص نیست شما چه کسی هستید واین برنامه فقط برای هشدار دادن می‌باشد.
 1. بر روی دکمه I agree کلیک کنید
 2. در پنجره بعد باید کدی که از مراکز بهداشت دریافت کرده‌اید را وارد نمایید(ما بعنوان مثال L4 را انتخاب کردیم تا مراحل بعد نمایش داده شود)
 3. به ترتیب روی دکمه continue کلیک کنید تا نرم افزار فعال شود (صفحات بعدی دسترسی ها و توضیحات استفاده از نرم افزار است)

منبع: apnews.com و ۹to5mac.com و تیم تولید محتوا شرکت طلایه داران ارتباطات هوشمند آینده

عزیزان خود را با ردیابی امن نگهدارید

پین شو نرم افزاری قدرتمند در زمینه ردیابی آفلاین شماره همراه می‌باشد. تلاش شبانه روزی مهندسین ما باعث شده تا شما بدون پرداخت هزینه‌های اضافی و براحتی ردیابی کنید و آسوده خاطر بمانید.
برای دانلود نرم افزار ردیابی گوشی پین شو به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

لوگو پین شو - ردیابی گوشی

پین‌شو یک نرم‌افزار کاربردی برای ردیابی افراد بدون اینترنت است.
مشاوره و پشتیبانی:
051-4225-6641
0902-4040-897

1 دیدگاه در “نرم افزار ردیابی کرونا برای پیشگیری از انتشار ویروس

[…] هر هفت دقیقه یک نفر گرفتار آلزایمر می‌شود. نرم افزار ردیابی کرونا برای پیشگیری از انتشار ویروس […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *