نحوه ثبت نام کارت دیجیتال واکسن کووید ۱۹

در دو سال اخیر ویروس جدید کرونا از خانواده ویروسی کروناویریده شیوع پیدا کرده است. این ویروس که کووید ۱۹ نامگذاری شده است؛ پیشتر در زندگی ما با عنوان سارس و مرس نیز مشاهده است. سال ۲۰۱۹ با این ویروس با همه گیری در چین و پس مدتی با دنیاگیری تمام جهان را درگیر خود کرده است. تا به امروز کووید ۱۹ جان ۱۲۲۳۷۰ نفر از هموطنان را گرفته است. متاسفانه در این مدت حتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آمار مبتلایان همچنان صعودی است. کرونا تنها جان عزیزان ما نگرفته است؛ این ویروس باعث ضربه زدن به روحیه و اقتصاد خیلی از مردم ایران و جهان شده است. اما سوال اصلی این است که چگونه می‌توان وجود این بیماری را در زندگی روزمره کنترل کرد؟

کووید ۱۹ چیست؟

در دسامبر ۲۰۱۹ با همه گیری سینه پهلو و مرگ شهروندان ووهان چین پس از بی اثر ماندن درمان‌های موجود، نوع جدیدی از یک بیماری ویروسی شناسایی شد. این بیماری که کووید ۱۹ پس از همه گیری در ۸۰ کشور نام گرفت؛ پس از ورود به بدن به سلول‌های تنفسی حمله می‌کند. همانطور که پیشتر اشاره کرده‌ایم این بیماری از خانواده کروناویریده است. از این رو کرونا ویروس را با عنوان سندرم حاد تنفسی ۲ نیز می‌شناسند. علائم این سندرم شامل تب، سرفه‌های خشک، تنگی نفس، تند نفسی، گلو درد و آبریزش بینی است. قابل ذکر است که ماهیت ویروس به گونه‌ای است که می‌تواند در شرایط مختلف تغییر و پیشرفته‌تر شود. در نتیجه علائم کووید ۱۹ در بدن هر شخصی متغییر است. همچنین به این دلیل، تا به امروز شاهد پیک‌های متفاوت از کرونا ویروس بوده‌ایم.

نحوه مبارزه بدن در برابر کووید ۱۹

سیستم ایمنی بدن ما وظیفه محافظت از بدن از طریق مبارزه با عوامل خارجی و ناشناخته مانند ویروس کووید ۱۹ را دارد. عوامل خارجی ممکن است باکتری، ویروس، انگل و غیره باشد. سربازان دفاعی سیستم ایمنی در مقابل این مهمان‌های ناشناخته، گلبول‌های سفید است. گلبول‌های سفید با ترشح پادتن باعث مرگ عوامل بیماری زا می‌شوند. اطلاعات مربوط به پادتن‌ها پس از اولین ورود هر عامل ناشناخته ذخیره می‌شود؛ تا در صورت ابتلای دوباره از این اطلاعات مجددا استفاده شود. بدین ترتیب دیگر عامل بیماری زای مذکور ناشناخته و خطرناک تلقی نخواهد شد. این اطلاعات همانند گردان شناسایی در دستگاه ایمنی هستند که به آنها آنتی بادی گفته می‌شود؛ که همان پادتنی است که از سلول دفاعی ترشح می‌شود.

آنتی بادی Y شکل است.

واکسن کووید ۱۹

واکسن یک فراورده زیستی از ریزاندامگان‌های کشته یا ضعیف شده ویروس، باکتری و یا پروتئین‌های آنتی‌ژنیک است. با تزریق واکسن‌ گلبول‌های سفید این ریزاندامگان‌ها را بیماری زا تلقی خواهد کرد. سپس به منظور از بین بردن آن، آغاز به ساخت پادتن می‌کند. در واقع ریزاندامگان‌ها که کشته یا ضعیف شده‌اند؛ به هیچ عنوان قادر به مبتلا کردن بدن میزبان نیستند. اما به دلیل ناشناخته بودن برای سیستم ایمنی بدن، پادتن توسط گلبول‌های سفید ساخته می‌شود. از این رو بدن نسبت به عامل خارجی مصون و به اصطلاح آنتی بادی خواهد داشت.

واکسن کووید ۱۹ از جدیدترین اکتشافات دست بشر است؛ که موفقیتی در کاهش مبتلاین و جانباختگان این بیماری محسوب می‌شود. در واقع با تزریق دو دوز واکسن کرونا، بدن نسبت این ویروس مصونیت یا آنتی بادی پیدا خواهد کرد. این مصونیت باعث جلوگیری از ابتلای مجدد شود. اگرچه که در برخی موارد فرد مجددا مبتلا شده است؛ اما بیماری با علائم بسیار خفیفی همانند سرماخوردگی خود را بروز داده است.

هم اکنون در تمام مراکز واکسیناسیون انواع واکسن‌های کووید ۱۹ برای سنین بالای ۱۲ سال موجود است.

دریافت کارت واکسن کرونا

طبق گزارشات خبرگزاری صدا و سیما، تا کنون بیش از ۸۳ درصد از کشور واکسینه شده‌اند. به منظور کاهش بیشتر آمار مبتلایان و جانباختگان کووید ۱۹، امکان ارائه خدمات ادارات و سایر مراکز تنها در صورت داشتن کارت واکسن کرونا امکان پذیر است. برای دریافت کارت واکسن کووید ۱۹، به آدرس زیر مراجعه کنید. پس از تکمیل فرم در سامانه لینکی حاوی اطلاعات کارت واکسن شما به شماره ثبت شده در قرم ارسال خواهد شد.

مراحل ثبت نام کارت واکسن دیجیتال کرونا:

  • پس از وارد شدن به سامانه ثبت درخواست کارت واکسن وزارت بهداشت، اطلاعات شخصی خود را از جمله شماره ملی، تاریخ تولد و شماره موبایل وارد کنید.
  • سپس کد ارسال شده به شماره ثبت شده را در بخش کد امنیتی وارد نمایید.
  • سپس لینک کارت دیجیتالی واکسن که برای شماره ثبت شده ارسال می‌شود؛ را باز کنید. کارت واکسن باید به شکل زیر برای شما نمایش داده شود:
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

لوگو پین شو - ردیابی گوشی

پین‌شو یک نرم‌افزار کاربردی برای ردیابی افراد بدون اینترنت است.
مشاوره و پشتیبانی:
051-4225-6641
0902-4040-897

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *